Bakteryjne zapalenie dróg moczowych
Bakterie przedostające się przez cewkę moczową do pęcherza, gdzie mogą się rozmnażać i powodować stany zapalne nerek i dróg moczowych. Jeśli choroba rozprzestrzenia się poprzez moczowody, stan zapalny może również dotyczyć nerek i miedniczki nerkowej.
W przypadku łagodnego stanu zapalnego, mogącego powodować niewielki ból i częste oddawanie moczu, nerki oraz drogi moczowe przepłukiwane są płynami w ilości od dwóch do trzech litrów dziennie, wypłukującymi drobnoustroje. Produkty ziołowe w postaci karmy uzupełniającej mogą wspomagać ten proces.
Stosowanie ziół w terapii nawadniającej
Ze względu na działanie moczopędne, do terapii nawadniającej stosuje się różne preparaty roślinne: z liści brzozy, ziela pokrzywy, strąków fasoli, ziela nawłoci, pietruszki, korzenia perzu, skrzypu polnego, jagód jałowca, korzenia wilżyny ciernistej i liści ortosyfonu.
Nawłoć wykazuje nie tylko działanie moczopędne, ale łagodzi również skurcze nerek i dróg moczowych. Produkty zawierające nawłoć czy nasturcję działają bakteriobójczo oraz lekko antyseptycznie. Skrzyp jest bogaty w kwas krzemowy, który doskonale sprawdza się wspomagając leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatyzmu.
W przypadku bakteryjnych i/lub zapalnych chorób dróg moczowych zaleca się wspomaganie leczenia podawaniem produktów zawierających skrzyp polny. Skrzyp polny posiada właściwości przeciwzapalne i odwadniające, przydatne przy problemach z nerkami i układem moczowym. Skrzyp polny polecany jest do pobudzenia krążenia krwi i trawienia.
Źródła: Arzneipflanzen Anbau und Nutzen; Apotheken Umschau Acker-Schachtelhalm