Etiologia zapalenia żołądka
Ostre zapalenie żołądka i jelit jest jedną z najczęstszych chorób u psów i kotów. Zapalenie błony śluzowej żołądka u kotów może mieć różne przyczyny: reakcje alergiczne (np. na niektóre składniki pokarmu), bakterie (np. Helicobacter), połknięte substancje niestrawialne oraz niektóre choroby nerek i nowotwory.
Objawy zapalenia żołądka
Intensywność zapalenia żołądka może wahać się od łagodnego podrażnienia do rozległego stanu zapalnego, a jego objawy mogą przybierać różne formy. Choroba często objawia się tym, że kot wymiotuje częściej, a w wymiocinach może znajdować się krew lub nadmierna ilość śluzu. Może wystąpić przewlekła biegunka. Jeśli zapalenie żołądka utrzymuje się u kotów przez długi czas, mogą one stać się ospałe, wycofane i stracić apetyt.
Ostre i przewlekłe zapalenie żołądka
Lekarze weterynarii rozróżniają ostre i przewlekłe zapalenie żołądka u kotów. Ostre zapalenie żołądka u kotów na ogół leczy się dobrze, jeśli jego przyczyna zostanie wcześnie zdiagnozowana. Jednym z zadań błony śluzowej żołądka jest ochrona jego ściany przed działaniem kwasu żołądkowego. Jednak w niektórych przypadkach kwas żołądkowy wytwarzany jest w zbyt dużych ilościach, powodując początkowo podrażnienie, a następnie zapalenie błony śluzowej.
Kora wiązu – zastosowanie
Kora wiązu to tradycyjny produkt ziołowy (określany również mianem „śliska kora wiązu”), pozyskiwany najczęściej z terenu Ameryki Północnej. Wewnętrzna warstwa kory wiązu zawiera duże ilości śluzu i innych składników, jak kwasy garbnikowe, kwasy tłuszczowe oraz minerały. Pozytywne działanie kory wiązu było powszechnie znane i wykorzystywane przez rdzennych mieszkańców Ameryki, którzy używali kory zarówno doustnie, jak i miejscowo. Kora wiązu zawiera przeciwutleniacze, które pomagają w leczeniu stanów zapalnych. Dodatkowo, śluz łagodzi stany zapalne błony śluzowej żołądka. Podawanie kory wiązu ma pozytywny wpływ na cały układ pokarmowy, a jej aktywne składniki mogą również zapobiegać wystąpieniu idiopatycznych wymiotów.
Żródło: Gastritis bei Katzen (Magenschleimhautentzündung bei Katzen), Tiermedizin Portal